YARIŞMAYI DÜZENLEYEN  SİVAS YILDIZELİ KARKIN KÖYÜ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE EĞİTİM DERNEĞİ
YARIŞMANIN KONUSU Sivas Yıldızeli Karkın Köyü Sosyal Yardımlaşma v e Eğitim Derneği’nin sponsorlar ile birlikte yürüttüğü yarışmanın konusu bu yıl “Doğa ve İnsan” olarak belirlenmiştir.

 

Doğa insan etkinliğinin dışında kendi kendini sürekli olarak yeniden yaratan ve değiştiren güç; canlı ve cansız maddelerden oluşan varlığın tümünü ifade eder. Doğa, durmadan yeni biçimlerin doğduğu, diğerlerinin de yok olup gittiği bir gelişme süreci içinde sonsuza değin ve bitimsiz var olur.

Dünya insanlığın da temsil edildiği, birbirleriyle iletişim içinde olan ve bütünleşen devasa bir ağdır. Bu ağı oluşturan organizmalar yaşamaları için gittikçe artan bir biçimde insan korumasına bağımlı oluyorlar. Bizlerin de sağlıklı ve canlı kalmak için olağanüstü sayıdaki diğer türlere bağımlı olduğumuz gibi…

Doğa tarih öncesi insanların yaşam kaynağıydı ve insanlık doğa içinde gelişti. Doğa geçmişte olduğu gibi bugün de yaşamımızı sürdürmemizi sağlamaya, üretilen sanat eserleri ve tasarımların ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

İnsan ruhunu ve zihnini yoran günlük hayatının rutin akışına karşı doğanın sahip olduğu değişken, büyüleyici ve ahenkli olma özelliklerinin üzerimizde olumlu bir etkisi vardır. Zihinsel yorgunluğumuzu gidermemize, problem çözme yeteneğimizin ve yaratıcılığımızın artmasına yardımcı olur. Doğa kişinin dikkatini yenileyip artırırken, şehir tüm bu kapasiteleri azaltır.

Şehirleşmeyle birlikte insanın doğayla iletişimi azalır ve günlerinin büyük oranını kapalı mekanlarda geçirmeye başlar. Bunun sonucu olarak da obezite, aşırı yorgunluk, stres ve zihinsel sorunlar artar.

Tüm canlıların yaşamaları ve hayatlarını devam ettirebilmeleri için çevreye ihtiyaçları bulunmaktadır. Çevre koşullarının son zamanlarda hızla bozulduğunu ve dünyanın geleceği için çok ciddi sorun teşkil ettiğini ifade etmeliyiz. Doğanın tahrip olması, doğal kaynakların tükenmesi, çevre kirliliği, küresel ısınma, buzulların erimesi gibi çevre sorunları dünya için çok büyük tehdit oluşturmaya devam ediyor.

Doğa insansız varlığını sürdürebiliyor… Peki ya insan?

YARIŞMANIN AMACI Köyde yaşan bireylerin fotoğraf yoluyla duygu ve düşüncelerini özgürce ifade etmelerini sağlayarak köyümüz merkezli beldemize ait özgün fotoğrafların oluşması ve dijital platformlarda tanıtım amacıyla kullanılmasına katkı sağlamak.
TÜRÜ Fotoğraf Yarışması
HEDEF KİTLE Türkiye de ve dünyada yaşayan tüm karkınlılar.

Köyümüzde ikamet eden tüm hemşerilerimiz.

Karkın Köyü İ.Ö.O da eğitim gören 6. 7. Ve 8. Sınıf öğrencileri.

 

 

YARIŞMA TAKVİMİ Son Katılım Tarihi: 10 Mayıs 2020

Fotoğrafların değerlendirilmesi: 5 -8 Haziran 2020

Sonuçların Açıklanması: 5/8/2020

Sergi Açılışı ve Ödül Töreni: Yarışma sonuçlarının açıklandığı tarihte yer ve tarih belirtilerek www.istkarder.org adresinden duyurulacaktır.

KATILIM ŞARTLARI  

 

 

 

 

 

 

 

*“Doğa” konulu Fotoğraf Yarışması’nın son katılım tarihine kadar Minimum 5 maksimum 8 adet fotoğraf gönderilebilir.

*Fotoğraflar, sergi baskısında görülmesi istenildiği şekilde hazırlanıp gönderilmelidir. Fotoğraf kesilebilir.

*Fotoğraf çözünürlüğünün (uzunluk, genişlik ve çözünürlük) değiştirilmemesi önemle rica olunur.

*Fotoğraflar, yarışma organizasyonu sonunda gerçekleştirilmesi planlanan sergilere, katılımcının adı ve soyadı belirtilerek dahil edilecektir.

*Gönderme süresi, 4 gün ile sınırlıdır. E-posta ya da posta yoluyla gönderilen fotoğraflar yarışmaya dahil edilmeyecektir.

*Siyaset, Irk, dil, din, cinsiyet ayrımcılığı yapan, şiddet ve savaş yanlısı olan, cinselliği ön plana çıkaran, özgün olmayan, kopyalanmış ve yetişkin müdahalesi içeren fotoğraflar yarışma dışı kalır.

*Yarışmada dereceye giren tüm fotoğraflar, katılımcıların isimleriyle birlikte “Doğa” projesini tanıtım amacıyla kullanılabilir.

*Gönderilen fotoğraflar tüm fotoğraf gönderimi editörler tarafından belirli sürelerde kontrol edilir ve şartnameye uymayan fotoğraflar yarışmadan çıkarılabilir.

*Ödül alan fotoğraflar hakkındaki yarışma editörleri tarafından incelenebilmesi için, şikâyete uğrayan fotoğrafın sahibi, Fotopya’nın konu ile ilgili tüm taleplerini (fotoğrafın ham ya da crop’lanmamış ve de exif’li hali gibi…) yerine getirecektir. Ödül tesliminden sonra yapılan şikâyetler, dikkate alınmayacaktır.

*Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, fotoğraf kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapanların

*Doğa Kareleri Fotoğraf Yarışması Ödül töreni ve sergisi esnasında fotoğraf sahipleri ile çekilen etkinlik fotoğrafları “Foto Karkın 2020” projesini tanıtım amacıyla kullanılabilir.

*Yarışmaya fotoğraf gönderen kurum, öğrenci ve velisi yarışma şartnamesini kabul etmiş sayılır. Şartnameye uymayan fotoğraflar değerlendirmeye alınmaz.

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ  

Web: www.istkarder.org

E-mail: info@istkarder.org

SEÇİCİ KURUL  

Ali Aydın

Mustafa Bozkurt

Kadir Akkaya

Ahmet Kuş

Ömer Atmus

 

ÖDÜLLER  

*İSTKARDER ailesinin belirleyeceği sürpriz hediyelerdir.

**Bu tür projelere teşvik edici hediyelerdir

*** Tüm katılımcı öğrencilere katılım belgesi verilecektir.

Açıklama: Yarışmaya katılan tüm katılımcıların çektiği tüm fotoğrafları istkarder ailesi hiçbir izin onayı almaksızın kullanma yetkisine sahiptir.