PROJENİN ADI: “GÖKYÜZÜNDE 23NİSAN”

GENEL AMAÇLAR: Covid-19 pandemi hastalığı nedeniyle ülkemiz ve tüm dünya insanları olumsuz etkilenmiş, eğitimler ara verilmiş ve pek çok sosyal yaşam programları askıya alınmıştır. Bu mücbir sebepten dolayı bu yıl gerçekleşemeyecek olan 23Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına gerekli tüm tedbirlere dikkat ederek çocukların zaman ve kriz yönetimine karşın teorik ve pratik tecrübe kazanmaları, evlerinde kendi imkanlar ışığında başta kendileri ve aileleri olmak üzere ihtiyaç duydukları maskelerini modelleyip yapmalarını sağlamak, pandemiden korunmaya yönelik kısa bilinçlendirme videoları çekmek, çocuk aile iş birliği ile ortak eğitsel etkinlikler yaparak rol model olmak, evlerinde 3D yazıcıları olan aileler çocuklarıyla birlikte kendi ihtiyaçlarını karşılayacak korunma aparatlarını istedikleri gibi modelleyip tasarlamalarına imkan tanımak, böyle kendi maske ihtiyaçlarını karşılayarak ülke ekonomisine katkıda sağlamak, evde geçen zamanı verimli değerlendirmek, çocukların bu süreci en sağlıklı bir şekilde geçirmelerine imkan tanımak ve 23 Nisan tarihinde bayramlarını kutlamak amacıyla her evde bulunan hane halkı sayısı kadar balonun üzerine güzel dilek ve temennilerin yazıp ortak bir zaman diliminde gök yüzüne bırakarak kutlanmasını amaçlanmaktadır.

ÖZEL AMAÇLAR: Ulusal birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmek Kültürel değerlerimize sahip çıkmalarını sağlamak Öğrenciler, karşılaştıkları sorunlara bireysel veya grup olarak yaratıcı çözümler üretir, bu bilgi ve deneyimlerini geliştirerek sosyal çevreleriyle paylaşır. Öğrenciler, bağımsız olarak öğrenmeyi, çeşitli araştırma teknikleriyle bilgiye ulaşmayı, değerlendirmeyi, sorgulamayı ve yorumlamayı hayatının bütün safhalarında bir alışkanlık hâline getirir. Ülkemizde zor şartlar altında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamak, birlik ve beraberlik bilinci kazanmak, bireysel ve toplumsal sorumluluğa sahip olmaktır.

“GÖKYÜZÜNDE 23NİSAN” ETKİNLİK YÖNERGESİ: Bu uygulamanın tüm şehirlere örnek olmasını sağlayarak herkesi bu projeye yönlendirmek öğrencilere 23 Nisan etkinliklerinde eşit şartlarda gerçekleştiğini göstererek, onları bu tür durumlarda sorumluluk sahibi olmaları, milli sorumluluk konusunda bilinçlendirmek. Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı kutlamalarını 23 Nisan günü saat 12:00’de evdeki hane halkı sayısı kadar renkli balonlarını yaşama alanı evlerinin balkon ve penceresinden eş zamanlı olarak Türkiye’nin tüm şehirlerinde eş zamanlı olarak gökyüzüne bırakılması ve mutlu anların video kaydı yapılarak oluşturulacak etiket/hashtag ile dijital platformlardan paylaşılmasını kapsamaktadır.

GÖNÜLLÜLERE DÜŞEN GÖREVLER: Yarışma ile ilgili afiş ve broşürler hazırlamak yarışmayı sosyal medyadan projenin yaygınlaşması ve destek alınmasında görev almak. Proje sürecinde oluşan ürün ve videoları paylaşılmasını sağlamak.

YAPILACAK ETKİNLİK: Beldemiz ve çevre köylerle eş zamanlı olarak her evden hane halkı sayısı kadar balonların  hazırlanması ve 23 Nisan saat 12:00 de evlerin pencere ve balkonlarından gökyüzüne  bırakılması, Oluşan mutlu karelerin aile ve akraba sosyal medya platformlarında paylaşıması her şartlarda çoçuklarımızın sorumluluk üstlenerek hazırladığı farkındalık video ve fotoğrafları info@istkarder.org mail adresine gönderebilirsiniz. En çok beğenilen video sahiplerine İSTKARDER tarafından süpriz hediyeler verilecektir.

İSTKARDER Eğitim Faaliyetleri