KARKIN

Köyümüzün Tarihçesi

TARİHÇE

Oğuzların 24 boyundan biridir diğer Oğuz boyları gibi orta asyadan göçle gelmişlerdir. Yaşadıkları yerlerde moğol istilası başlayınca göç vazgeçilmez olmuştur genelde kızılırmağın kuzey kesimlerine yerleşmişlerdir. Bu göçde dini inanışlarında çok büyük etkisi olmuştur. O bölgenin islamlaşması için çalışmışlardır. Bu çalışmalarında Semerkand Buhara gibi yerlerde yetişmiş olan tasavvuf büyüklerinin çok büyük etkisi olmuştur. Derviş Gaziler [ALPERENLER]hem cihat etmişler hem de islamın yaşanmasına hizmet etmişlerdir. Alperenler islamı kabul eden ancak tam olarak özümseyemeyen halka hem islamı öğretmiş hem ziraati ekip biçmeyi öğretmiş hemde kılıç kullanmayı savaşmayı öğretmiştir. Karkın köyünde [kuzeydoğusunda] Karkın dede diye adlandırılan bölgede bir mezar bulunmaktadır burası halk tarafından kutsal sayılmaktadır. Edinilen bilgiye göre buraya diğer türk boylarıyla topyekün gelinmemiş bu peyderpey olmuştur.

Kargın Türkmen aşireti, Oğuzların Bozok kolunun 12 boyundan biridir. 24 Oğuz boyuna ait Türkiye’deki yer adları arasında Karkın adıyla 62 yer adı kayıtlıdır. II. Beyazıt (1481-1512) devrinde Silifke yöresinde yaşayan Bozdoğan obaları arasında 48 vergi nüfuslu Karkın adlı bir obanın varlığı mevcuttur. Önemli bir bölümü de 16. yüzyılda Halep bölgesinde yaşamaktaydı.  Doğu Karadeniz kırsal yörelerine hakim olan Türkmenler’in arasında, Karkın obaları önemli bir yere sahipti. Yine Kanuni devrindeki belgelerde, Kargın boyunun adı sık geçmekte olup, başlarında Hasan kethüda bulunuyordu. Halep Türkmenleri grubundan olan aşiretler arasında, Karkın obası da sayılmaktadır. 1691’deki Rakka’ya iskân olunan Dulkadirli Türkmenleri cemaatleri arasında Karkın obası da sayılmaktadır. Karkın oymağı da bu iskanda 5 kuruş vergi vermeyi taahhüt eden cemaatlerin içindedir. Malatya’daki Kargın aşiretinden bir bölümü, Kürt eşkıyasının zulmünden kaçarak, Çorum’a yerleşmiştir. Osmanlı arşivlerinde de oğuzların gerçek boyu olduğu anlaşılıyor. Bu konularda detaylı bilgi edinebilmek için tarihçi yusuf halaçoğlu’nun eseri incelenmelidir. Ayrıca faruk sümer’in oğuzlarla alakalı kitabı temel kaynak niteliğindedir.

Coğrafya

COĞRAFYA

Sivas iline 60/ 95 km, Yıldızeli ilçesine 42 km uzaklıktadır. Çevresindeki en büyük yükselti Yıldız Dağı, en önemli akarsu ise Yıldız Irmağı’dır. Köyün yakınından geçen Yıldız Irmağı’nın kollarında olan çay köye hayat vermektedir. Hem sulamaya hem de hayvanların içmesine katkı sağlayan bu çayda az da olsa balık yakalamak mümkündür. Arazinin ekim alanları düzdür. Bununla birlikte tepelerle bölümlere ayrılmış şekilde parçalı bir arazi yapısı mevcuttur. Köy güneye bakan bir yamaca kurulmuştur ve tarımda kullanılan ovadaki araziye hakim durumdadır. Kavak ve Selvi ağaçları dışında başka ağaç türlerine de rastlanır. Meyve ağaçları da bulunmaktadır.

Kültür

KÜLTÜR

Köye ilk gelenleri bu çay ve etrafındaki bu ağaçlar karşılar. Yeşil ova sizi köyün içine kadar takip eder. Sonra köyün içinde bulunursunuz kendinizi ve güler yüzlü Anadolu insanının sıcaklığı ile karşılaşırsınız. O an hemen dikkatinizi 1600’lü yıllarından kalma bir camii çeker. Ve tabii yeni yapılan camii daha bir ihtişamla seyr-i endam etse de o ecdat yadigarı daha cazibedardır. Sonra camii yanında köyün misafirhanesi olan bir küçük köy odası her an herkese, özellikle de gelen misafirlere izzet-i ikramda kusur edilmez ve Anadolu töresi bir kez daha doya doya yaşarsınız. Köye adını veren ‘ Karkın Dede Tekkesi ‘ yine aynı adla anılan tepenin tam doruk noktasındadır. Köyün arazisi bu tepeler haricinde düzdür. Daha çok buğday ekilir bu düz arazilerde. Koyun sürüleri görürsünüz ve yollarda katar katar yolları toz duman içinde bırakan traktörler; eski kağnıların yerini alan köylünün vazgeçilmez dediği hacetleri bir ayrı güzellik katar bozkırın ortasındaki bu nadide köye. Bu nadide köyde bozulmamış eski örf ve ananelerimiz korunur. Düğünler, bayramlar bir başka güzellik taşır. Hele bayramlarımız, dost düşman herkesin kucaklaştığı o kutsal günleri bu Anadolu köyünde yaşamak bir başka güzelliktir. Çünkü çocuklar ellerinde poşetlerle şeker toplarlar, büyükler istisnasız ziyaret edilir, elleri öpülür. Sonra her büyük ailede köy odaları açılır ve gelene ikramda bulunulur. Çünkü hiç kimse komşusunu unutmaz.

Yemeklerimiz

Pezik, dal turşusu

Pancar dallarıyla hazırlanan ve her yemekte boy gösteren pezik turşusu yani dal turşusu, her yıl büyük bidonlarda hazırlanır ancak iki üç ayda biter çünkü o kadar lezzetlidir ki her yemeğin yanında yemek istersiniz.

Peskütan çorbası

Peskütan, yoğurt ve yarmanın pişirilmesi ve suyunu çekmesiyle hazırlanan kışlık bir besindir. Peskütan çorbası yapmak için bu nedenle peskütana ihtiyacınız vardır. Ardından çorbanızı hazırlar, yağınızı yakar, ekmeklerinizi hazırlar içmeye başlarsınız.

Kazan Köftesi

Karkın’ın bir kazan köftesi vardır ki dosta düşmana ibret verir. Oval değil yuvarlak olarak hazırlanan kazan köftesi özel hazırlanan sos ile sulu yemek tarzında sunulur.  Eskiden köfte içerisine süpriz objeler konularak yerken bulan kişinin şanslı olduğu düşünülür.

Madımak

Ispanağa benzer bir yapısı olmasına rağmen lezzeti ıspanaktan oldukça farklıdır. Yoğurtlanıp yemek olarak servis edilen madımak yemeğinin güzel tarafı bu otun yetiştirme değil toplama olmasıdır. Yani özel bir alanı yoktur, ellerinizle tek tek toplar yemeğe sevginizi katarsınız.

Kalburabastı (Hurma Tatlısı Sivas Usulü) Tarifi Yapılışı

Öncelikle tarif anneme aittir eli kolu dert görmesin. Hamur yoğurmaya geçmeden şerbet kaynatılıp soğumaya bırakılır. Tereyağı tavada eritilip yumurtayı pişirmeyecek sıcaklığa gelince un hariç diğer malzemeler eklenir. Çok sert olmayacak kıvamda olacak şekilde unu azar azar ilave edilir. Ceviz büyüklüğünde parçalar ayrılır. Herbir parça içli köfte açar gibi açılıp içine ceviz içi konup kapatılıp kalburla yada rende ile şekil verilip tepsiye dizilir. Üzeri kızarana kadar 180° sıcaklıkta pişirilir. İlk sıcaklığı çıkınca soğuyan şerbet üzerine dökülür.

 

Devamı gelecek…

İklim

İKLİM

Köyün iklimi, geçiş iklimi özelliği gösterir karadeniz iklimi ile karasal iklim arasındadır. Karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

EKONOMİ

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber tarımın modern ne profesyonelce yapılacak kadar geniş olmaması yani miras vb. şekillerde arazinin küçülmesiyle geliri azalan insanlar yurt dışına çalışmaya giderler. Köyde şeker pancarı üretimi oldukça yaygın olmakla beraber bunun dışında buğday arpa yulaf ve fiğ, yonca, korunga vb. yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. Ancak son zamanlarda hızla kente göç hareketleri baslamıştır. Dolayısıyla ekim hareketleri de her geçen gün azalmakta ve araziler boş kalmaktadır. Köyü çevreleyen tepelerde daha önceleri orman ağaçları bulunmasına rağmen artan nüfus ve bilinçsiz tüketim sonucu yok olmuştur.

Altyapı Bilgileri

Altyapı Bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. 1958 yılında ilkokul açılmıştır. Daha sonra eğitim ve öğretimin 8 yıla çıkarılması sonu ortaöğretim okulu binası yapılarak hizmete girmiştir. Köyün kullanma suyu şebekesi vardır. Her eve su verilmiştir. Sonuçta içme suyu konusunda sıkıntısı yıllardan bu yana köylülerin gösterdiği çabalarla çözülmüştür. Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi vardır. PTT acenteside vardır. Tam teşekküllü bir sağlık ocağı vardır.

Belediye Başkanı

Belediye Başkanı

Köyümüzde 31 Mart 2019 yerel seçim sonucunda, Hasan Erçoban Bey belde başkanı olarak seçilmiştir. Yeni görevlerini tebrik eder, başarılar dileriz.

Muhtar

Muhtar

Köyümüzde 31 Mart 2019 yerel seçim sonucunda, Hacı Erdoğan Bey Karkın Köyü Muhtarı olarak seçilmiştir. Yeni görevlerini tebrik eder, başarılar dileriz.

KARDER

KARDER

Köyümüzde KARDER olarak kurulan STK’mıza, Murat Eryalçın Bey Karkın Köyü cami ve kuran kursu derneği başkanı olarak seçilmiştir. Yeni görevlerini tebrik eder, başarılar dileriz.